Opracowania
Hipoterapia oczami laika. - Aleksandra Orzińska


Szczerze mówiąc nie mam o koniach zbyt wielkiego pojęcia, ponieważ jestem osobą w ogóle niezwiązaną z hipoterapią czy z tego typu zagadnieniami dotyczącymi koni. Lecz dla mnie koń oprócz tego że jest przepięknym i mądrym zwierzęciem, z czego chyba większość z nas zdaje sobie sprawę, może być również świetnym terapeutą i przyjacielem.

Dla mnie hipoterapia jest jedną ze znanych mi form terapii, jednakże różni się od tradycyjnych sposobów rehabilitacji tym, że pacjent ma kontakt z żywym zwierzęciem, co świetnie wpływa na proces leczenia.

Parę razy miałam okazję obserwować zajęcia hipoterapii, gdzie pacjentami były dzieci i młodzież z różnego rodzaju upośledzeniami. Wprawdzie nie były one systematyczne, aczkolwiek wydaje mi się, że te dzieciaki miały ogromną frajdę mogąc jeździć na koniu, co oczywiście odbywało się pod okiem wykwalifikowanego instruktora hipoterapii. Dodatkowym atutem hipoterapii jest to, że pacjent nie ma czasu się na koniu znudzić, ponieważ mnóstwo rzeczy się wokól niego dzieje, np. różne odgłosy ( ze stajni, ptaki itp. ), musi sie utrzymać na koniu ( co wymaga skupienia ), hipoterapeuta prowadzi z nim rozmowę i wiele innych rzeczy, które absorbują uwagę pacjenta. Ogólnie po zejściu z konia pacjent jest rozluźniony, zadowolony, nierzadko można powiedzieć, że jest wręcz szczęśliwy. To wszystko przekłada się na pozytywne efekty innych form rehabilitacji i daje lepsze wyniki w terapii ogólnej.

Moim zdaniem wiedza społeczeństwa na ten temat jest bardzo uboga. Nieraz zdarzyło mi się rozmawiać z różnymi osobami o koniach i hipoterapii, ale na pytanie co to dla Ciebie jest, zdecydowana większość odpowiadała, że słyszała o czymś takim jak hipoterapia i, że jest to związane z końmi i .... nic więcej. Hmm, trochę mało jak na mój gust. Ludzie powinni wiedzieć więcej na ten temat, ponieważ nawet nia zdajemy sobie sprawy z tego, ile wokół nas jest osób niepełnosprawnych. Inna rzecz, że bardzo dużo ludzi słysząc o tym, że ktoś jest niepełnosprawny lub upośledzony, to pierwszą nasuwającą się im myślą jest to, że ta osoba jest chora psychicznie i trzeba się od niej najlepiej trzymać z daleka. A TO NIEPRAWDA!!!!!! Upośledzenia mogą być bardzo różne, zaczynając od upośledzeń umysłowych kończąc na ruchowych. Ludzie boją się inności i dlatego od osób które są inne najczęściej sie odsuwają, przyklejając im etykietkę "niebezpieczny". Trzeba to zmienić bo tworzy się błędne koło, w efekcie czego ludzie niepełnosprawni zostają pozostawieni sami sobie. Istnieją różne instytucje pomagające osobom chorym ( z przeróżnego rodzaju upośledzeniami ), a i tak jest dużo ludzi traktujących takie ośrodki jak szpitale psychiatryczne. To błąd, ponieważ szerząc wiedzę na temat chorób i sposobów terapii można wiele zmienić w podejściu społeczeństwa. Pomóc w tym mogły by różnorakie akcje poprawiajające świadomość, jak np, ogólnodostępne konferencje i seminaria hipoterapeutyczne, reklamowanie się ośrodków zajmujących się tego rodzaju terapią i tym podobne.

Jeśli chodzi już tylko o hipoterapię, to jednak mało ludzi kieruje swoich niepełnosprawnych bliskich na takie zajęcia, głównie przez wzgląd na finanse. W Polsce, gdzie zarobki są dość niskie, hipoterapia jest niestety zbyt droga ( choć niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w tą cenę wliczany jest także koszt utrzymania konia, który jest niemały, a także opłacenie hipotrapeuty ) i niewielu ludzi się na nią w końcu decyduje. Szkoda, ponieważ mimo poważnej dla niektórych bariery cenowej, hipoterapia daje znakomite efekty i według mnie warto w nią zainwestować, a napewno leczenie stanie się skuteczniejsze. Niestety nie wszyscy jednak mogą korzystać z tej formy terapii, ponieważ isnieje szereg przeciwskazań do tego, więc na hipoterapię pacjent może być skierowany tylko i wyłącznie przez lekarza specjalistę.

Podsumowując, moim zdaniem hipoterapia jest nie tylko sposobem leczenia, ale także i zabawą, a do tego znakomitą formą terapii które się nie nudzi tak jak tradycyjna rehabilitacja. Dodatkowo uważam, iż powinno się ją promować i to na jak najszerszą skalę, aby podnieść świadomość społeczeństwa na ten temat, ale i także ogólnie na temat niepełnosprawności.
Projekt - Hipoterapia Przyjazna Rehabilitacja